Seçim Öncesi İlk Röportaj

09 Mayıs 2013 Perşembe 07:14
secim-oncesi-ilk-roportaj
SON DAKİKA

Mhp’li Zorlukuş Soruları Cevapladı

         Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Turhal İlçe Başkanı Veyis Zorlukuş, yaklaşan mahalli seçimler için seçim öncesi ilk röportajını Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Ali Canbaş ile yaptı.

         Zorlukuş, Yazı İşleri Müdürümüz Ali Canbaş’ın sorularını şu şekilde cevapladı.

        
         SAYIN BAŞKAN, BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE BİR YILDAN AZ KALDI. PARTİNİZİN BU KONUDA ÇALIŞMALARI NASIL GİDİYOR. SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLADINIZ MI?

        
          “Bizde bir seçim bittiğinde gelecek seçim çalışmaları başlar. Bilindiği üzere 2011 genel seçimlerinden sonra partimizin kongre süreci başladı. İlçe kongreleri ve devamında il kongresini tamamladıktan sonra İl Başkanımız başkanlığında bütün ilçe yönetimleri ile birlikte Genel Başkanımızı ziyaret ettik. Genel Başkanımız bu ziyarette ilimizdeki bütün teşkilatlarımıza yapılacak belediye seçimlerinde İl dahil olmak üzere bütün ilçe belediye başkanlıklarına talip olduğunu, zaten bir potansiyelin de var olduğunu belirterek, “gidin adaylarınızı belirleyin, çalışmalarınıza hemen başlayın” direktifi üzerine ilçemizdeki çalışmalarımıza başladık.         Öncelikle, yönetim kurulumuzla, delege ve parti üyelerimizle, yan kuruluşlarımızla, görüşerek çıkaracağımız adayın profilini, ilkelerimizi belirledik. Bildiğiniz gibi ilçemiz çok karmaşık bir sosyal yapıya sahiptir. Turhal’da siyaset, biz kabul etmesek de genelde alt kimlikler, mezhepler, hemşericilik, cemaat olgusu gibi kavramlar üzerinden yürütülmektedir. Seçimlerde seçmenler üzerindeki bu baskı gurupları ister istemez siyasi partileri de etkilemektedir. Siyasi partiler bu seçmen kitlesinin oylarını alabilmek için adaylarını, meclis üyelerini bu olguya göre tespit etme zorunluluğunu kendilerinde hissetmektedir.

Yani Belediye Başkan adayım şu guruptan olursa onların oylarını rahat alırım, şu guruplardan meclis üyesi alırsam onların da oyunu garantilerim gibi düşünceler hakim olmaktadır. O zaman da Belediyeyi yönetecek başkan ve meclis üyeleri seçiminde kalite, ehil, liyakat ikinci planda kalmaktadır. Bu nedenle biz ilke olarak bu düşüncelere takılmadan, şahsiyeti, kişiliği, liyakatı, eğitimi, sosyal çevresi, geçmişi ve ailesiyle birlikte ön plana çıkacak, adaylığı hakkında hiçbir terettüde mahal bırakmayacak, Turhal’ı benimsemiş aday ve meclis üyeleri ile seçimlere katılmak istiyoruz. Bu özellikleri taşıdıktan sonra hangi sosyal yapı içerisinde olursa olsun, bizim için önemli değil.”         

        
        PEKİ BÖYLE BİR ADAY BULDUNUZ MU, ADAYLIK İÇİN MÜRACAATLAR VAR MI?

        
         “Henüz resmi adaylık süreci başlamadı. Partimizden aday olmak için sözle bize müracaat edenler var, aday adayı olmak için ismi geçenler var, parti yönetimimizin de aklında birkaç isim var.  Bunlar güzelliktir. Bütün aday adaylarına parti olarak saygı duyuyoruz. Aday olacaklara kapımız açıktır. Ancak biz ilkelerimizi belirledik. Bu ilkeler doğrultusunda bir değerlendirme yapılacaktır.”

        
         ADAY ADAYLARI İÇERİSİNDE BU DEĞERLENDİRMEYİ İLÇE TEŞKİLATINIZ MI YAPACAK, GENEL MERKEZ Mİ?

        
          “Burada tabi ki ilçe yönetimimizin büyük bir sorumluluğu vardır. Parti tabanımıza, parti tüzel kişiliğimize ve Turhallı hemşerilerimize karşı. Nihayetinde belirlenen adayımıza Turhallı hemşerilerimiz oy verecektir. Yine gösterdiğimiz adayın Belediye Başkanı seçilmesi ilçe yönetimimiz için büyük bir başarı olacaktır. Hiçbir yönetim bu başarıdan mahrum kalmak istemez. Bu nedenle kamuoyu yoklamalarına, Turhal seçmenleriyle, siyasi ve sivil toplum kuruluşları ile görüşmelere önem veriyoruz. Yine belirleyeceğimiz adayın parti tabanında da kabul görmesi şarttır. Bu çalışmalar ışığında parti teşkilatımız kendine özgü bir değerlendirme yaparak bir aday belirleyecektir. Aynı zamanda genel merkezimizin de bir anket çalışması olacaktır. Süreç sonucunda Başkan adayı olarak belirlediğimiz adayla,  resmi başvuruda bulunan diğer adaylarla birlikte il başkanlığı kanalıyla ekinde teşkilatımızın raporları ile genel merkeze sunulacaktır.”

        
         ADAY BELİRLEMEDE İLÇE TEŞKİLATININ MI YETKİLİ OLDUĞUNU SÖYLEMEK İSTİYORSUNUZ?

        
          “Doğrudur. Biz siyaseti Turhal’da yapıyoruz. Turhal’ı çok iyi tanıyoruz. Parti yönetimimiz bu konuda da objektiftir. İlçe teşkilatımız tereddüde mahal kalmadan adayını belirleye-çektir. Şayet ilçenin gösterdiği aday Genel Merkezimizde vetolu değilse, Genel merkezin ilçenin kararına saygılı olacağını düşünüyorum, Zaten Sayın Genel Başkanımızla, Genel Başkan Yardımcılarımızla görüşmelerimizde bizlere söylenen budur. Ancak ilçe yönetimimiz burada bir karar veremez, bir ikilem içerisinde kalırsa tabii ki burada genel merkezimiz müdahil olması istenebilir. Partimizde her dönem uygulanan yöntem budur.”

        
         PEKİ SİYASİ AĞIRLIĞI OLAN BİR ADAY ÇIKIP ADAYLIĞINI GENEL MERKEZİNE ONAYLATIRSA?

        
         “Biz de öyle bir ihtimal söz konusu olamaz, bizim teşkilatlarımız İl yönetimiyle, Genel Merkez ile koordineli çalışır. Aday olacak kişiyi parti tabanımızın kabullenmesi gerekir. Aslında bu hiçbir siyasi partide olmaması gerekir. O zaman il ve ilçe teşkilatları ne işe yarar, bu yolu deneyen aday ilçede seçim sürecini nasıl yürütecek.      

        
          PARTİNİZ, BAZI İL VE İLÇELERDE ADAYLARINI İLAN ETMEYE BAŞLADI. TURHAL’ DA BU SÜREÇ NE ZAMAN TAMAMLANACAKTIR. ADAYINIZI NE ZAMAN AÇIKLAYACAKSINIZ?

        
          “Bu süreci genel merkezimiz belirleyecektir. Bir söz vardır. “Erkan kalkan, erken yol alır. Genel merkezimiz bu süreci hızlandırır, bir an evvel sonuçlandırın derse biz her an kesin karara varırız.”

           
           ZAMAN ZAMAN BAZI SİYASİ PARTİLER DİĞER PARTİLERİN ÇIKARACAKLARI ADAYLARA GÖRE DURUM BELİRLEMESİ YAPMAKTADIR. ADAYLARINI, DİĞER PARTİLERİN GÖSTERECEKLERİ ADAYA GÖRE BELİRLEME YOLUNA GİTTİKLERİNİ ŞAHİT OLUYORUZ. SİZDE DE BÖYLE BİR DÜŞÜNCE VAR MI?   

         
         
“Hayır, biraz evvel aday profilimizi belirledik, ilkelerimizi belirledik. Biz Turhal’da her kesimin rahatça oy verebileceği, tabanımızın kabul görebileceği şaibesiz, şahsiyeti, dürüstlüğü ön plana çıkan bir aday ve meclis listesi ile seçime gireceğiz. Diğer siyasi partilerin göstereceği adaylar bizi ilgilendirmez.”     

          
          PEKİ BELEDİYE BAŞKANLIĞINI KAZANMA ŞANSINIZI NASIL GÖRÜYORSUNUZ, BU SEÇİMİ KAZANACAK MISINIZ?

       
           “Biz Turhal’da iki dönem Belediye başkanlığı seçimi kazandık. Bizde bu potansiyel var. Partimizin en sıkıntılı bir dönemi olan 2009 seçimlerinde altı bine yakın bir oy aldık. Bu 2011 genel seçiminde yedi bine yaklaştı. Bu bizim taban oyumuzdur. Bu taban oyu başka bir siyasi partide yoktur. Gezici oy değildir. Turhal iki dönemdir AKP’li başkan tarafından yönetilmektedir. İktidar partisi olmasına rağmen, bu iki dönemde Turhal nüfusu 90 binlerden altmış dört bine düşmüştür. Büyük emek ve sermaye ile açılan iş yerleri üç ay sonra kapanmaktadır. Turhallılar, misafirleri ile birlikte yemek için, alışveriş için Tokat’a gitmektedir. İnsanlar Turhal’da tutulamamaktadır. Belediyenin asli görevi olan alt yapı yetersiz, asfalt arasında parke yamalar, çöken asfaltlar, çakır çukur yollar. Yap, işlet, devret modeliyle yapılan terminal binası, kültür sarayı, kule inşaatı, su sayaçları üzerindeki dedikodular, tutuklanan belediye başkan yardımcısı hakkındaki ithamlar, esnaf üzerindeki siyasi baskılar, belediyenin borçları halkımız nezdinde hala kafalarda bir takım soru işaretleri vardır. Biz şimdiden kimseyi itham etmiyoruz, iftira atmıyoruz, ama zamanı gelince bizimde söylenecek çok sözümüz, belgelerimiz olacaktır. İktidar partisi olasına rağmen Turhal iyi yönetilememiştir.

         Yine biz seçmen karşısına, Turhal’ı geliştirebilecek, güzelleştirebilecek, ekonomik ve kültürel, Turhal’da ticareti ayağa kaldıracak, istihdam yaratacak, sermaye guruplarına yasaların öngördüğü ölçüde alt yapı ve diğer konularda destek olabilecek projelerle çıkacağız. Kalkınmada önemli olan turizm ve kültür projeleri ağırlık kazanacak. İyi bir kadro ve uygulanabilir projelerle halkımızın karşısına çıkıp Allah’ın izniyle biz bu seçimleri kazanacağız. Belediye yandaş belediye olmaktan çıkarılacak, herkese eşit davranılacaktır. İhaleler, alım satımlar objektif olacak, her esnafın, her iş adamının hizmet alımı sağlanacaktır. Turhal’ lı hemşerilerimiz iki dönemdir vaat edilen yalanlara bu dönem itibar etmeyecektir.”        

           
          SAYIN BAŞKAN GÖRÜYORUM Kİ BU SEÇİMLERİ KAZANMADA ÇOK İDDİALISINIZ. SİZLERE VE PARTİNİZE ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLİYORUM.   

        
          “Bende görüşlerimizi Turhal halkına aktardığınız için teşekkür ederim.”

Haber Kaynağı: ythHaber okunma sayısı: 1718

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER